reklama
kategoria: Zwierzęta
15 lipiec 2024

W zoo zamieszkała roczna samica oryksa szablorogiego - gatunku zagrożonego

zdjęcie: W zoo zamieszkała roczna samica oryksa szablorogiego - gatunku zagrożonego / v17238351
v17238351
W zoo w Płocku zamieszkała roczna samica oryksa szablorogiego, który w warunkach naturalnych jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Suri, bo takie nosi imię, dotarła z ogrodu zoologicznego we Francji i w płockim zoo dołączyła do mieszkającej tam pary i ich rocznego potomka.
REKLAMA

„Kilka dni temu z francuskiego ogrodu zoologicznego Thoiry ZooSafari przyjechała do nas nowa mieszkanka. To roczna samica oryksa szablorogiego o pięknym imieniu Suri” - oznajmiło w poniedziałek zoo w Płocku.

Jak wyjaśniono w informacji, w płockim ogrodzie Suri dołączyła do stada złożonego z pary - 13-letniego samca, 8-letniej samicy - oraz ich rocznego potomka o imieniu Ari. „Na razie trzyma się trochę na uboczu, ale reszta oryksów wyraźnie ją zaaprobowała i same do niej podchodzą” - informuje zoo.

W ogrodzie zoologicznym w Płocku hodowlę oryksów szablorogich rozpoczęto w 1999 r. Jak podkreśla zoo, oryks szablorogi „to gatunek wyjątkowy z wielu względów”, a „najbardziej znaczący jest jednak fakt, że od 2000 r. gatunek zaklasyfikowany był jako +wymarły w naturze+ - ostatniego dziko żyjącego oryksa zabito dla trofeum w postaci rogów”.

„Jednak dzięki najbardziej ambitnemu na świecie programowi reintrodukcji w grudniu 2023 r. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody - IUCN ogłosiła, że oryks szablorogi wrócił do natury i został przeklasyfikowany na +zagrożony+. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie działalność ogrodów zoologicznych” - podkreśla płockie zoo.

Aktualnie stado oryksów szablorogich żyje w warunkach naturalnych w Czadzie w środkowej Afryce, przy czym dawniej gatunek ten występował w całej północnej części tego kontynentu.

Nazwa oryks szablorogi pochodzi od kształtu ich rogów, długich na ponad 1 metr i zakrzywionych ku grzbietowi. Gatunek należy do rodziny wołowatych, a jego osobniki osiągają 1,2 metra wysokości w kłębie oraz wagę do ponad 150 kg. Zwierzęta te żywią się głownie trawą, liśćmi, pędami drzew i krzewów. Są bardzo odporne na wysokie temperatury i dobrze znoszą nawet długi brak wody.

W hodowlach długość życia oryksów szablorogich wynosi do 27 lat.

Położone na wysokiej, malowniczej skarpie nad Wisłą zoo w Płocku istnieje od 1951 r. i obecnie zajmuje ok. 15 ha. Mieszka tam ponad 7,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 580 gatunków, w tym wiele rzadkich, zagrożonych wyginięciem. Najstarszą mieszkanką jest pochodząca z USA aligatorzyca missisipijska o imieniu Marta, która w maju obchodziła 94. urodziny - to najstarsze zwierzę w ogrodach zoologicznych Europy.

W płockim zoo działa jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się m.in. ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z egzotyczną roślinnością oraz akwaria z fauną i florą mórz i oceanów całego globu. Od 2002 r. placówka należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. (PAP)

mb/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Międzychód
0.9°C
wschód słońca: 07:55
zachód słońca: 15:43
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Międzychodzie

kiedy
2025-02-14 19:00
miejsce
Centrum Animacji i Kultury w...
wstęp biletowany