4 grudzień 2023

Międzychód i szlachetna gruszka w herbie miasta

zdjęcie: Międzychód i szlachetna gruszka w herbie miasta / rysnal/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
rysnal/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Międzychód malowniczo rozciąga się nad brzegiem Warty w Kotlinie Gorzowskiej. Zanurz się w pięknie otaczającej je natury, spacerując wokół Jeziora Miejskiego.
REKLAMA

Tego szukamy w Międzychodzie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: pogoda Międzychód, praca Międzychód, Międzychód, Międzychód aktualne wiadomości z ostatniej chwili, szpital Międzychód, gmina Międzychód.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Międzychodzie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Najstarsze dowody na obecność ludzi w rejonie dzisiejszego Międzychodu pochodzą z epoki kamienia, a mianowicie z paleolitu. Znaleziska z Muchocina i Radgoszczy datowane na późny paleolit (około 8000 lat p.n.e.) są pierwszymi śladami ludzkiego pobytu. Z kolei w okresie neolitu (około 2000 lat p.n.e.) odkryto ślady ludzkich osad w Mierzynie. Z epoki brązu (około 1000 lat p.n.e.) pochodzą znaleziska z Mierzyna i samego Międzychodu, obejmujące zarówno ślady osady, jak i cmentarzysko.

Wczesnośredniowieczne tereny Międzychodu leżały na obrzeżach obszaru zamieszkanego przez Polan. Grodziska w okolicach miasta, takie jak te pod Gorzyckiem, Muchocinem, Bielskiem i Kolnem, świadczą o względnie gęstym zaludnieniu regionu. Osadnictwo w tym okresie obejmowało również osady rzemieślniczo-handlowe zlokalizowane strategicznie między Wartą a jeziorem, przy szlakach handlowych zarówno wodnych, jak i lądowych.

W XIV wieku obszar Międzychodu stał się miejscem aktywności cystersów z klasztoru w Zemsku koło Bledzewa, co wpłynęło na rozwój osadnictwa.

Wpis o Międzychodzie w źródłach pisanych pojawia się stosunkowo późno, bo dopiero w 1378 r., kiedy wystawiono dokument dotyczący zamiany posiadłości Rokitno na tereny cysterskie Muchocin i Radgoszcz. Niemniej liczne grodziska z IX i X wieku w okolicy sugerują, że obszar ten był już wcześniej zaludniony jako osada.

Dokumenty archiwalne nie precyzują daty nadania Międzychodowi praw miejskich, ale wiadomo, że pod koniec XIV wieku miasto już nimi dysponowało. Nazwa miasta była zapisywana różnorodnie, jak Mezichod czy Mjendsychod, i związana była z położeniem „między brodami”. W XV wieku pojawiła się również niemiecka nazwa Birnbaum, oznaczająca gruszę, nawiązująca do legendy o gruszy na rynku, która znalazła się w herbie miasta jako główny element.

Miasto przez wiele lat doświadczało licznych kataklizmów, w tym wojen szwedzkich, które przyniosły znaczne zniszczenia w wyniku częstych marszów wojsk. W 1657 r. Międzychód było miejscem kwatery dla 13 chorągwi Stefana Czarnieckiego, a w 1658 r. Jan Kazimierz z żoną Ludwiką również zatrzymali się w mieście. W tym samym roku 10-tysięczna armia cesarska z jej marszałkiem Montecuculim gościła w mieście. W trakcie kolejnej wojny w 1705 r. król szwedzki Karol Gustaw XII trzykrotnie stacjonował w plebanii pastora Baldego. W 1706 r. miasto było zmuszone zapłacić 10 tysięcy florenów jako kontrybucję dla wojsk polskich, jednocześnie grożąc zemstą, musiało żywić ukrywające się w okolicznych lasach wojska szwedzkie. W 1711 r. oddziały wojska polskiego, saskiego i rosyjskiego przeszły przez Międzychód, kierując się na Pomorze, powodując liczne szkody, m.in. rekwirując bydło, konie i drewno budowlane. W tym samym roku August II Mocny dwukrotnie przebywał w mieście. 10 marca 1769 r. konfederaci wielkopolscy pod wodzą Malczewskiego przeszli przez Międzychód z siłą 3500 jazdy pospolitego ruszenia, unikając pościgu płk. Drewitza, który wkrótce po nich przybył do Międzychodu z 16600 jazdy regularnego wojska i 10 armatami. Pod koniec 1806 r. miasto było gościnne dla wojsk napoleońskich.

W okolicach połowy XVIII wieku zauważalny był stopniowy rozwój Międzychodu. Interesującym elementem tego okresu jest fakt, że miasto było miejscem zamieszkania przedstawiciela (factor) holenderskich kupców, którzy zajmowali się m.in. handlem drewnem. W końcu XVIII wieku Międzychód przeszedł w posiadanie Mielęckich, a od 1816 r. stał się domeną pruską. Liczba mieszkańców, która w 1715 r. wynosiła 2637, wzrosła do tego samego roku w 1841 r.

W 1888 r. została wybudowana pierwsza linia kolejowa do Rokietnicy (Poznania), co sprawiło, że miasto stało się ważnym węzłem kolejowym i niewielkim ośrodkiem przemysłowym na przełomie XIX i XX wieku. W 1899 r. powstała gazownia, a w 1904 r. przetwórnia owocowo-warzywna. Pomimo przewagi niemieckiej populacji, w mieście rozwijał się żywioł polski.

W latach 1906-1907 doszło do strajków szkolnych w okolicach Międzychodu. W 1919 r. powstańcy wielkopolscy nie zdołali oswobodzić miasta, a Międzychód powrócił do Polski 17 stycznia 1920 r. zgodnie z postanowieniami Traktatu Wersalskiego. To wydarzenie zostało upamiętnione w nazwie jednej z głównych ulic miasta.

W wyniku niemieckiej okupacji 4 września 1939 r. miasto zostało zajęte przez hitlerowców, co skutkowało wysiedleniem wielu mieszkańców, więzieniem i obozami dla innych, a także stratami ludzkimi. Wyzwolenie przyniosły oddziały 1 Armii Pancernej gen. Michaiła Katukowa 27 stycznia 1945 r. Od lutego do kwietnia 1945 roku na Lipowcu stacjonował sztab 1 Frontu Białoruskiego pod dowództwem marszałka Gieorgija Żukowa, gdzie opracowywano plany operacji berlińskiej.

W latach 1975-1998 gmina Międzychód była częścią województwa gorzowskiego. Obecnie w mieście znajdują się siedziby Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta i Gminy, Nadleśnictwa oraz wielu jednostek gospodarczych.

Najstarszym nadal działającym zakładem przemysłowym w Międzychodzie jest przetwórnia owoców i warzyw, działająca od 1904 r., obecnie znana jako „Międzychód”. Specjalizuje się głównie w produkcji gotowych dań, ketchupu i koncentratu pomidorowego. Dodatkowo w mieście funkcjonują zakłady przetwórstwa tworzyw sztucznych, materiałów budowlanych, wytwórnia styropianu i betoniarnia.

W latach 60. XX wieku nad jeziorem Mierzyńskim został zbudowany duży ośrodek wczasowy, który przeszedł proces rewitalizacji w latach 2017-2018.

Sięgnij po resztę informacji do Twojego Miasta:

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Międzychód
22.4°C
wschód słońca: 05:15
zachód słońca: 20:30
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Międzychodzie

kiedy
2024-08-06 19:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-17 17:00
miejsce
Centrum Animacji i Kultury w...
wstęp biletowany