Mural nawiązujący do "Szkoły Ateńskiej" odsłonięto na budynku UG
Mural na budynku Wydziału Ekonomicznego UG w Sopocie powstawał przez prawie trzy tygodnie. Wykonało go sześcioro malarzy. W trakcie pracy wykorzystali technikę suchego fresku, której nauczyli się w Pracowni Malarstwa Ściennego i Witrażu ASP w Gdańsku. "Zespół świetnie sobie poradził i wykonał kawał ciężkiej pracy" - powiedział w trakcie odsłonięcia muralu asystent pracowni Przemysław Garczyński.
Autorską interpretację słynnego dzieła Rafaela Santiego zatytułowaną "Szkoła Ateńska" przygotował młody dyplomant Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku Erik Reinvald.
"Cieszę się, że ta realizacja powstała. Było to dla mnie spore wyzwanie, ale bardzo rozwijające. Jestem naprawdę szczęśliwy, że to część mojego dyplomu, i z przyjemnością przedstawię ten projekt w czerwcu na mojej obronie" - powiedział Reinvald.
Mural powstał na ścianie, na której w latach 80. została namalowana praca dyplomowa Rafała Moczydłowskiego, która także nawiązywała do dzieła Santiego. Została ona wówczas zrealizowana wraz z Kubą Bryzgalskim i Aleksandrem Widyńskim. Ze względu na remont i ocieplanie budynku mural został przykryty. Po latach władze uczelni postanowiły powrócić do idei malarskiej dekoracji na ścianie budynku.
"Cieszę się, że Wydział Ekonomiczny ponownie zdobi mural nawiązujący do najwybitniejszego dzieła renesansu. To piękna alegoria tego, czym chcemy, aby Uniwersytet nadal był" - powiedział rektor UG prof. Piotr Stepnowski.
Jego zdaniem postępująca technokracja sprawia, że zapominamy, iż misją uczelni jest nie tylko kształcenie i nie tylko prowadzenie badań naukowych, ale przede wszystkim kultywowanie myśli, otwartości, jasności głowy, pochwały samodoskonalenia. "To właśnie o tym wszystkim przypomina nam ten obraz" - ocenił.
"Chcieliśmy nawiązać do poprzedniego dzieła, które zdobiło tę ścianę, ale nie odtwarzać go jeden do jednego. Dzisiaj możemy spojrzeć na dzieło, które jest kontynuacją pewnej tradycji na naszym wydziale, ale jednak wnosi tego nowego ducha" - oceniła pomysłodawczyni projektu prof. Monika Bąk.
Autorzy muralu zapewniają, że ich interpretacja "Szkoły Ateńskiej" będzie zdobić budynek wydziału przez kolejne 30 lat. (PAP)
pm/ dki/